תפריט

שאלות נפוצות

מי זכאי לאזרחות פורטוגלית?

במשפט אחד – כל מי שיוכיח את הזיקה של משפחתו למגורשי ספרד או פורטוגל. אם נחזור רגע לנבכי ההיסטוריה בתקופת הגירוש שבסוף המאה ה-14 אנו ניראה שכמות גדולה מאוד מיהודי ספרד עברו לפורטוגל.

מה האזרחות מעניקה למעשה?

האזרחות הפורטוגלית והספרדית הינן אזרחויות אירופיות. כלומר, כל הזכויות שיש לכל אחד מאזרחי 28 מדינות האיחוד האירופי ובהן: תנועה חופשית בכל מדינות אירופה, מגורים ארוכי טווח ללא הגבלה, מקל ומאפשר כניסה למספר רב של 172 מדינות בעולם, לעמת הדרכון הישראלי שנותן כניסה רק ל-144 מדינות. הדרכון האירופי מאפשר כניסה לארה"ב, לצורך טיול או עסקים, ללא צורך בויזה. נותן אפשרות ללמוד בחינם במוסדות להשכלה גבוהה, מקנה יתרונות ברכישת עסקים ונדל"ן במדינות האיחוד תוך כדי מתן הטבות מס, מתן הלוואות בנקאיות למעוניינים בתנאים נוחים, אישור שהייה ועבודה בכל מדינות האיחוד ללא הגבלת זמן, תנאים סוציאליים למיניהם המוענקים במדינות האיחוד, כמו גם זכות הצבעה למוסדות הנבחרים על פי חוקיה של אותה מדינה.

האם צריך לדעת את השפה?

בתהליך האזרחות הפורטוגלי לא חלה חובה בידיעת השפה הפורטוגזית וזאת בניגוד לתהליך האזרחות הספרדי שבו נדרש המבקש לעבור מבחן בכתב ובעל פה בידיעת השפה הספרדית / הלאדינו / החאקטייה (ברמה של 2A האירופאית).

האם כחלק מהתהליך צריך להגיע לפורטוגל?

מקבלי האזרחות הפורטוגלית לא יצטרכו להגיע לפורטוגל וזאת בשונה מחוק האזרחות הספרדי אשר מחייב את המבקש לטוס לספרד ולעבור ראיון מול נוטריון ספרדי.

לכמה זמן הדרכון / האזרחות תקפים?

האזרחות הינה לכל החיים. הדרכון בעל תוקף של 5 שנים, ויש לחדשו כמו כל דרכון אחר.

האם האזרחות עוברת באופן אוטומטי גם לילדים?

בניגוד למרבית הדרכונים האירופים הדרכון הפורטוגלי מטיב עם המחזיקים בו ואין הגבלה על העברה דורית של הדרכון (זאת כל עוד ההעברה מתבצעת כאשר דרכון האב / האם הינו בתוקף). יש לציין כי האזרחות אינה עוברת באופן אוטומטי ויש לעשות אזרחות אף לילדים (כאשר מדובר בקטינים).

כמה זמן אורך התהליך?

בערך שנה.

* המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך מיועד לנשים וגברים כאחד.

דילוג לתוכן